Ese per dimrin. Poezi për fëmijë 2019-01-10

Ese per dimrin Rating: 4,1/10 423 reviews

Ditë dimri në fshatin tim

ese per dimrin

Tek prisje Ylberin nën mrizin e madh, vizatove ëndrrën pa brushë, veç me fjalë. Nese ju vendosni me shume, komenti nuk do te postohet. Unë jam, sipas fjalorit modern, një nga fansat e Kadaresë dhe në këtë rast nuk gjykoj Nexhmijen, apo çdo objekt tjetër të shkrimeve apo ligjëratave të tij, por Kadaren nga i cili presim kulturë në trjtimin e temës apo të njeriut sepse ato i njohim edhe i vlerësojmë edhe ne që marrim frymë, arsim e kulturë njëlloj si ai. Sot manipulohet çdo gjë, por sidomos të fara juuaj manipulimi është burimi i ekzistencës suaj. Nese ju vendosni me shume, komenti nuk do te postohet.


Next

Ese dhe Analiza Letrare: ESE: Atdheu Im

ese per dimrin

Zhdukja e tyre është një humbje e pazëvendësueshme për studiuesit, gjenetistët. Kjo stin ishte e bukur mjaftushme dhe e mrekullushme. Premtoj, zotohem, betohem se…betohem, zotohem, premtoj se… Nga fjalimet e politikanëve tanë, dëmtova veshët, mora masa preventive, po i ruaj sytë. Nese ju vendosni me shume, komenti nuk do te postohet. Kta, po, janë Qi ndër Fretën shkollë kanë xanë. Dordoleci i bukur,një skulpturë prej bore Dafina e Learta vështrojnë,kapur dorë per dore, hundën ia ndreqin me spec të kuq, që puna e fëmijëve të mos shkoi huq. Dimri është një stinë e mrekullueshme,edhe pse është ftohtë dhe se pemët nuk kanë më gjethe!!! Veç se shka, mori lum Zâna, Kah të dirgjesh mʼshpinë tʼPegasit, Xiereʻi vishkull nʼpyllë tʼParnasit —Vishkull tʼhollë e tʼgjatë zarânet, Pse ksaj herë, besa, po mʼkândet Me ja hjekun qafës dikuj, Për mʼe bâ qi zâʼn tʼa shuej, Se tʼ jetʼgjallë.

Next

Poezi Te Shkurta Per Dimrin

ese per dimrin

Por nuk na bashkon vetem gjuha qe ne flasim, por edhe e njejta kulture dhe tradita shekullore. Dhe ti do që të kesh mundësi për një herë të vetme të gënjehesh përposhtë flakës së vogël të yjeve dimërorë. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Prandej thashë un se për sʼmârit Do tʼtingllojë për veshë tʼShqiptarit Nji poem mbiʼi zog gomarit. Pa pritmas dielli doli,gjith çka e shkriu, dordolecin e madh për tokë e shtriu.

Next

'Ese per dimrin wikipedia' in Gjenerale

ese per dimrin

Haxhi Qamili — Tʼthotë shka tʼthotë, po, qaj Nebili — Osman Bali, Halit Lleshi E, sa tjerë, qi fati deshti Armët tʼi sjellin kundra Atdheut, Kundra Flamrit tʼSkanderbeut, As kta, besa — tʼu ngjatët jeta! Pres që këtë temë bashkarisht ta vazhdojmë me anëtarët dhe vizitorët e këtij forumi më sakt të kësaj familje të madhe siç është forumi shqiptar. Fshehtas bregut, Drinit, ia vidhje stërkalat. Po, por shka, se ata e dijnë vetë Qi ka cofë mikrobi i shkretë I burrnisʼe i trimnis, E qi sod në Shqiptarí Besa ka nji tʼmadhe zí Jo aq për bukë e miredi Sa për burra-burra tʼdheut, Qi për komb e nderë tʼAtdheut Me jetue tʼdijnë e me dekë. Është politikan i mirë, vetëm sa ka filluar të korruptohet. Por ne duhet te perpiqemi si komb, te gjithe shqiptar sa jemi, per ta bere nenen tone Shqiperi zonje. Nese ju vendosni me shume, komenti nuk do te postohet.

Next

Poezi për fëmijë

ese per dimrin

Vetë Nexhmija ka këmbëngulur që dorëshkrimi i Dimrit i është dhuruar Enver Hoxhës nga shkrimtari. Nejse mâ…veç fjalë tʼkam çue, Ktu me ardhë me u pjekun mʼmue, Pse nji punë kam pasë me ty. Së treti, autor të saj kjo hartë kënd e ka? Por melodia e kërcimit tënd luan ndërsa je duke ikur. Politikan i vërtetë, prej mishi dhe gjaku. Pas të ftohta e me , erdhën ditët me të , i cili e ka shtrirë e vet deri në.

Next

Ese dhe Analiza Letrare: ESE: Atdheu Im

ese per dimrin

Ma duan të mirën, kërkojnë votën time. Ma keq për né, Qi gjithmonë e kémʼmâtë vrapin Mâ të madh se kémʼ pâsë hapin. Gjera te pergjithshme Ese,hartime,teste,programe,libra shqip fjalor, autoshkolla, letersi,gjuhe shqipe,letersi boterore,kuriozitete,fjale te urta,analiza letrare,vjersha per femije,poezi,biografi, takvimi,shendetesi,mjekesi,pytje - pergjigje, tregime, gramatike,autoshkolla teste,,thenie filozofike,falja e namazit,. Atdheu eshte vendi ku ti ke thene fjalen nene dhe ke hedhur hapat e pare. Pra, i tere ky vullkan debatesh kot nis e mbaron tek nje gjest ambiguo; ishte dhurate apo ia la ne ruajtje? Duam bekimin tuaj, e dimë që më vonë do të na anatemoni. I falenderoj nga zemra të gjithë miqtë virtualë dhe realë që me kontaktojnë dhe kontribojnë për këtë librari dixhitale.

Next

RRESHTA PER DIMRIN

ese per dimrin

Pemëve u kanë rënë gjethet. Due tʼa marrë vesht, Se me buej sʼkapet nji plesht. Pasuria me me vlere eshte atdheu. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Ata edhe mund te mos e flasin shqipen si ne, por ata perpiqen qe ta mesojne mire ate. Vendlindja ime, do bëhesh Menheten, sapo të përfundojë fushata zgjedhore.


Next

'Ese per dimrin wikipedia' in Gjenerale

ese per dimrin

I panjohuri Email: Ipanjohuri1 outlo. Shka me bâ: e prishi moti. Nëse kujton kështu, ka probleme me vetëveten, ashtu siç ka edhe me vetëmburrjen, vetëmashtrimin, etj. Televizorin kur shikon i zien koka, i merr flakë, gjatë, gjatë rri e mendon kur mbarojnë lajmet në darkë. Fliste me plot humor dhe dhe më fjalë të batuta. Kur udheton jasht atdheut e ndien se sa shume ai vlen.

Next

Poezi për fëmijë

ese per dimrin

Stafi i forumit është staf vullnetar dhe pa pagesë. Shpesh bile nuk ka mëshirë fare. Tringa halabku Email: Tringahalabku1 gmail. Bota eshte bere me e mire. Almira Para 41 muajsh Pershendetje mu ka dhene si detyr qe te shkruaj nje ese per rendesin e shkrim leximit por ne ket organizim do te marrin pjes nxenes nga shum shkolla por nuk di se tek fillimi i eses duhet te shkruaj diqka qe te ngrej vemendjen e lexuesit qfar me rekomandoni qe te shkruaj ne fillim e eses???? Kjoshin për farë; Se, per tjetër, mbyti nʼujë: Gja-haʼi keq — sʼi duhen kujë. Ata kanë e të madhe gjithnjë për tonë.

Next

Për vogëlushët, për fëmijët tanë: Dimri dhe plaku

ese per dimrin

Nese ju vendosni me shume, komenti nuk do te postohet. Prandej tʼmjerët sod janë ngushtue Pa nji dysh, me thanë, nʼkuletë, Me i shkue Evropës poshtë e përpjetë, Si kual pleq qi lshohen nʼknetë, Pa tagji — pa kashagi Përse askund nuk del me i blé: Si moʼZot! Me shum mjeshtri Ktu auktori vên nʼqesti Papë e Kishë e meshtari, E difton, me arsye në dorë, Se janë hasëm e trathtorë Tʼgjith njata, qi nʼtokë shqiptare Duen qi shkolla elementare Tʼ jetë e lirë. Kur je larg tij malli te tret e zemra te duket bosh. Hoxha, per mos te kaluar tek nota personale qe i paska lene…. Anì pra Shqiptarët e sotit Sʼçajnë fort kryet për punë tʼKastriotit, As për njat trimninʼe tʼParit, Ké janë dhanë mbas rrogash arit. You may not, except with our express written permission, distribute or commercially exploit the content.

Next